Miroslav Petráš - Home

Violoncellista Miroslav Petráš /*1948 v Kyjově/,

absolvent ostravské konzervatoře /1970/, AMU v Praze /1976/ a roční stáže na Akademii ve Vídni. Jako student získal několik vítězných ocenění v našich i mezinárodních soutěžích, je např. laureátem Pražského jara 1970. Od osmdesátých let zasedá pravidelně v porotách violoncellových soutěží a vede mistrovské kurzy.
Za čtyřicet let své koncertní praxe uskutečnil jako sólista stovky komorních koncertů s klavírem, harfou, kytarou či va
rhanami, ale i řadu koncertů s orchestrem. Zatleskali mu posluchači ve většině států Evropy, Severní i Jižní Americe, v Japonsku i na Tchaj-wanu. Sám říká, že mnoho cenných zkušeností se zvukem violoncella nabyl též jako koncertní mistr a sólista Pražských Symfoniků - FOK, kde působil od osmdesátého roku čtrnáct sezón. Hru na violoncello vyučuje téměř 30 let, od roku 1992 působí jako docent, od listopadu 2005 jako profesor na AMU v Praze. Vede studenty též na Pražské konzervatoři, je členem Českého triatéměř tři desítky let působil v Klavírním kvartetu B. Martinů.
Tón jeho sólového violoncella můžeme slyšet na CD v koncertech A. Dvořáka, C. Saint-Saënse, V. Tichého nebo sonátách Z. Kodálye, R. Strausse, C. Debussyho a dalších. Na několika CD Českého tria se jako komorní hráč představuje též ve skladbách P. I. Čajkovského, A. Dvořáka, B. Smetany, B. Martinů a dalších.